IMG 20170322 161306U srijedu, 22. ožujka 2017. godine održan je integrirani nastavni dan u V. razredu. Tema je bila " Iz prošlosti Hrvata". Učenici su u školu došli obučeni kao povijesne ličnosti. Bili su tu: kraljevi Tomislav i Zvonimir, kraljica Katarina, sestre Tuga i Buga, Vilina i njen otac Hrvat, ban Kulin, bake, djedovi itd.

Učenici su tijekom dana komunicirali na zavičajnom govoru. Na satu hrvatskog jezika izradili su plakat književnog jezika i zavičajnog govora te izveli prigodan igrokaz o Bjelki Kudriću, poznatoj ličnosti stolačkog kraja. Na satu prirode i društva kroz razne aktivnosti ponovili smo najvažnije činjenice iz naše prošlosti. U matematičkim pričama glavni likovi su bili kraljevi, banovi, knez itd. Zaplesali smo tj. zaigrali linđu, stari hercegovački ples. Nastavni dan je protekao na jedan zanimljiv način, a posebno oduševljenje je bilo komunicirati u školi  zavičajnim govorom. Na slikama pogledajte kako je to sve izgledalo, mi smo uživali!!!

Donosimo vam i nekoliko rečenica na zavičajnom govoru.

Luka ima ćuku.

Kako se čuje ovaj sir.

Đed sjedi na štokrli.

Baba jede kavade.

Ode ćaća na poso.

Dedera mi te cvikere sa stola.

Karpuza je slađa od pipuna.

Sutra ćemo vadit krtolu.

Puha jugovina.

Šta će selo reć?

Meću kišu za sutra.

Ima li išta slatko? Ima jabuka.

Aj ti kad si na nogama.

IMG 20170322 145841

IMG 20170322 153437

Više slika u galeriji

Joomla templates by a4joomla