Obilježen Svijetski dan Roma 2019.
DAN ROMA 009

DAN ROMA 009U povodu Svjetskog dana Roma, 8. travnja, u holu OŠ Stolac održana je prigodna priredba.

Svojim sudjelovanjem u programu učenici Prve osnovne škole Stolac i učenici OŠ Stolac pokazali su koliko bogatstvo je u različitosti.

Program je koncipiran tako da nazočnima dočara bar dio, kako povijesti i kulture, tako i tradicije i običaja Roma.

Izvođenjem „univerzalne“ pjesme „Kad se male ruke slože“ učenici III. razreda Prve osnovne škole Stolac, s bedževima romske zastave na prsima, poslali su nam simboličnu poruku.

Učenici romske nacionalnosti iz OŠ Stolac, Amela i Rafaele Sulejmanović, govorili su stihove Kasuma Cane i Bajre Bajrića na romskome jeziku, za što ih je publika nagradila jakim pljeskom.

Pljesak u ritmu pjesme, obrade rock sastava „Bijelo dugme“, Đurđevdan dobio je i izvođač Tomislav Šitum, učenik IX. razreda OŠ Stolac.

Istovremeno s programom prikazana je i power point prezentacija o povijesti i kulturi Roma te o (ne)poznatim Romima; Pablu Picassu, Michaelu Caineu, Avi Gardner, Natalie Wood, Riti Hayworth i drugima.

Kroz cijeli program vrlo šarmantno su nas proveli Antea Marijanović i Petar Džakula.

Nakon priredbe, u organizaciji OSCE-a a u čast Romima, pripremljen je domjenak, gdje su se svi nazočni družili i razmjenjivali utiske.

DAN ROMA 002

DAN ROMA 015